Święty Mikołaj ? jedna z najpiękniejszych postaci ludzkiego miłosierdzia w chrześcijaństwie ? stał się kimś, kto przynosi prezent (grzecznym) albo rózgę (niegrzecznym). To głębokie zafałszowanie tej postaci. Mikołaj jeszcze zanim został biskupem, wręczył trzem prostytutkom po bryłce złota. I to wcale nie dlatego, że były grzecznymi dziewczynkami. Nie czekał aż się nawrócą i wejdą na dobrą drogę. Święty wiedział, że tylko pomagając tym dziewczynom ? takim, jakimi są ? da im szanse na to, aby się zmieniły: złoto wzięły jako posag i dzięki temu mogły poszukać sobie mężów. Mikołaj nie był wcale sprawiedliwy, bo po sprawiedliwości kobietom nic się nie należało. Był miłosierny (bp G. Ryś, Skandal miłosierdzia).

W nawiązaniu do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia 72. Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest w tym roku w dniach 3-9 kwietnia pod hasłem Miłosierni jak Ojciec, a materiały formacyjne przygotowane przez polską Caritas oscylują wokół uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Warto przy tej okazji odświeżyć pamięć i czynić miłosierdzie, bowiem nasze nazwisko – św. Mikołaj – zobowiązuje.

Kieszonkową ściągę z uczynków miłosierdzia znajdziesz tutaj:
ściąga z uczynków miłosierdzia

 

  • zbiórka do puszek – Niedziela, 3 kwietnia po każdej Mszy św. 
  • parafialna Caritas (sala na plebanii, na dole) – środa, w godzinach 16:00-18:00 
  • pielgrzymów w dom przyjąć: ks. Bartosz albo Centrum Światowych Dni Młodzieży diecezji elbląskiej (sala na plebanii, vis a vis kancelarii) – środa, w godzinach 10:00-12:30, tel. 609 299 680, e-mail sdm2016@mde.elblag.pl
72. TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA
Tagi:                                    

Dodaj komentarz